Радев блокира признаването на Венецуелския преврат... Потрес и паника в ГЕРБ...

България все още няма официална позиция по декларацията на Европейския парламент, с която се признава легитимността на самопровъзгласилия се за президент на Венецуела Хуан Гуайдо.
Миналия четвъртък европейските депутати одобриха резолюция, в която признават Гуайдо за временен лидер и призовават всички правителства в ЕС да последват примера им.
„Молим всички държави членки да направят същото възможно най-скоро, за да имаме единна и силна позиция", призова председателят на европарламента Антонио Таяни.
ЕП заяви пълната си подкрепа за Националното събрание на Венецуела като единствен демократичен орган, осъди насилието и нарушенията на правата на човека в страната и призова за незабавното провеждане на предсрочни президентски избори.
Резолюцията бе приета с 439 гласа за, 104 против и 88 въздържали се. От българските евродепутати единствено Георги Пирински гласува "против".
До момента подкрепа за резолюцията са изразили Испания, Португалия, Великобритания, Холандия, Германия, Дания, Унгария, Белгия, Финландия, Естония, Литва, Латвия, Чехия, Люксембург, Австрия, очаква се това да направи и Франция. Само Италия заяви, че е "против", с което блокира възможността за приемане на общо решение на ЕС. В резултат се наложи всяка страна да излезе със собствена позиция по въпроса.
От ЕС натискат България в най-спешен порядък да се присъедини към страните, подкрепящи резолюцията, научи „Гласове“ от свои дипломатически източници. Още повече, че днес изтича 8-дневния ултиматум, който няколко европейски страни отправиха към Николас Мадуро да организира нови президентски избори във Венецуела.
Законният държавен глава на Венецуела вече заяви съгласието си да има нови избори за Национално събрание, но не и за президент.
Президентът обаче, който има споделени правомощия в областта на външната политика, не е склонен да подкрепи подобна декларация, научи "Гласове". Румен Радев, който винаги е отстоявал суверенитета като свое кредо, не е готов да подкрепи безусловно смяната на властта във Венецуела, която е в разрез с международното право и принципа за ненамеса, а крие и риск от ескалация, довериха източниците ни.
Разминаването в позициите на институциите предизвиква напрежение. Поради спорния и непопулярен характер на европейската декларация правителството се опитва да се подсигури с подкрепа от страна на президента, за да не понася едностранно негативите от подобно решение.
Въпреки отсъствието на официална позиция на МВнР, министър Екатерина Захариева вече призова за нови президентски избори във Венецуела. "Призивът на България е за ненасилие, успокояване на ситуацията и за бърза демократизация във Венецуела", каза Захариева пред журналисти в парламента.

Източник: Гласове

No comments:

Post a Comment