АПИ раздала безплатни винетки за 47 млн. лева на активисти на ГЕРБ... Вписали ги като "инвалиди"...

Герберите очевидно обичат да правят скъпи винетки, но не и да ги плащат.
Оказа се, че през 2018 г. е раздала на хиляди партийци безплатни стикери, под предлог, че са "инвалиди".
Става дума за 471 371 бр. годишни винетки за леки автомобили на стойност 46 442 987 лв., предаде БГНЕС.
Предоставените безплатни винетки са за сметка на бюджета на Агенцията. Това заяви регионалният министър Петя Аврамова в отговор на депутатски въпрос за предоставяне на безплатна винетка на български граждани с решение от ТЕЛК.
Съгласно чл. 10 в от Закона за пътищата винетна такса не заплащат лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, както и лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. На тези лица се издава безплатна електронна винетка с валидност от една година за един лек автомобил - тяхна собственост или съпружеска имуществена общност, с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.)
Хората с увреждания могат да подадат заявление-декларация за получаване на безплатна електронна винетка лично в дирекциите за социално подпомагане по настоящ адрес на заявителя, с писмо с известие за доставяне (обратна разписка) или по електронен път чрез Системата за сигурно електронно връчване, която е достъпна на електронен адрес e-gov.bg. Достъпът до системата се извършва чрез квалифициран електронен подпис или чрез персонален идентификационен номер на Националния осигурителен институт. Заявлението може да бъде подадено и от упълномощено лице въз основа на пълномощно с нотариално заверен подпис по настоящ адрес на лицето с увреждане, информира министърът.
Дирекциите за социално подпомагане обработват и одобряват документите в 7-дневен срок от подаването им. Агенцията за социално подпомагане изготвя и предоставя по електронен път чрез защитен канал на Агенция „Пътна инфраструктура" дневна заявка по образец за издаване на безплатни годишни електронни винетки. В срок до края на работния ден, следващ деня на получаване на дневната заявка, Агенция „Пътна инфраструктура" издава безплатна годишна електронна винетка със срок на валидност една година.
Съгласно чл. 3, ал. 5 от Наредбата за условията и реда за освобождаване от заплащане на винетни такси при ползване на платената пътна мрежа в рамките на работния ден, следващ деня на издаване на безплатните годишни електронни винетки, Агенция „Пътна инфраструктура" по електронен път чрез защитен канал на Агенцията за социално подпомагане връща информация с потвърждение за генерираните годишни електронни винетки, уточнява Аврамова.
Тя добавя и че хората с увреждания могат да проверяват дали автомобилът им е с действаща електронна винетка в дирекциите за социално подпомагане по настоящ адрес лично и по телефон.
За улеснение на потребителите на интернет страницата на Агенцията за социално подпомагане www.asp.government.bg е добавен бутон „Проверка за издадена електронна винетка чрез ДСП". По този начин хората с увреждания могат да проверяват дали им е издадена валидна електронна винетка. При посещение на линка, проверката се извършва чрез въвеждане на ЕГН и регистрационен номер на автомобила на правоимащото лице, след което системата визуализира информация за заредена електронна винетка и срока на валидността ѝ.
Предприети са действия такъв бутон да бъде добавен и на страницата на Националното тол управление https://www.bgtoll.bg, което допълнително ще облекчи правоимащите граждани, се посочва още в отговора на Аврамова.
Според наши сведения обаче, повечето "инвалиди" не са такива, а са уредени партийци от ГЕРБ, които дори винетките, не искат да си плащат. Те са за обикновените хора само...

2 comments:

  1. Ах продажници мръсни гербаджийски, но дано един ден наистина да станат такива, за каквито се водят според ГЕРБ=ГРОБ за да получат тези винетки по такъв грозен и долен начин!

    ReplyDelete
  2. Прокуратурата да направи обстойно проверка. Ама какво ще излезе-не е ясно??!!??

    ReplyDelete